Ето ни, на прага на лятото. Боси, на път за плажа. Усмихнати и пораснали с още един сезон. Какъв сезон само! Най-мащабен и шарен в историята на ABLE Mentor. Довериха ни се 164 ученици и ментори. Участваха младежи от 26 точки на България – Банкя, с. Баня, Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Враца, Габрово, с. Гьоврен, Добрич, Каварна, Кюстендил, Монтана, Несебър, Панагюрище, Пловдив, Радомир, Русе, Созопол, София, Стражица, Тервел, Тутракан, Харманли, Хасково, Ямбол. Подкрепяха ги ментори от страната и чужбина – Англия, Германия, Швейцария, Испания, Португалия. А четирима ученици от предишни издания се завърнаха в програмата като ментори, готови да предадат магията на следващото поколение. Вълнуващо бе да наблюдаваме как участниците завихрят колелото на добротворчеството и умножават силата на протегната ръка.
Вълната на вдъхновение ни заля още от първите срещи с учениците и менторите през март. Продължи да ни владее по време на Средносрочното събитие, когато станахме свидетели на първите им стъпки. И не спря да ни се усмихва чак до финала на сезона, когато се преля в благодарност и удовлетворение.
„Записах се в програмата с много малки очаквания за прогреса, който накрая постигнах“, сподели на финалното събитие Паолина Паскалева от София. В началото тя няма идея какво иска да прави след 12 клас, но само след три месеца в програмата и с помощта на своята менторка Павлета Георгиева, вече има набелязани университети, в които да кандидатства.
„От безнадеждно неориентирания човек, който бях в началото, който не смееше да общува с нови хора и не се показваше извън тълпата, в момента имам план за своето бъдеще и говоря пред такава голяма аудитория“, разказва Паолина.
А аудиторията беше наистина голяма. Учениците говореха пред над 120 участници в събитията. Много от младежите разказаха как за няколко месеца са открили по кой път да поемат след гимназията, дали да учат в страната или в чужбина, каква специалност да изберат. Други работиха върху бизнес идеи, разработваха сайтове за продажба. Някои написаха книги, започнаха подкаст и блогове. Организираха благотворителни събития и еко-акции. Създадоха пространства за споделяне на музикални предпочитания. Обучаваха учители за справяне в дигитална среда. Сътвориха видеоигра. И всеки от тях се запозна с най-важната личност за бъдещото им развитие – те самите.
„В края на проекта установих, че съм много по-уверена в човека, в когото се превръщам. Установих, че мога лесно да взимам решения, стига да вярвам на себе си“, призна Белослава Иванова от София, която заедно със своята менторка Яна Венкова работи по проект за личностно развитие.
И в края на програмата Бела смело заявява, че вече е стъпила и смело върви по своя собствен път на удовлетворението.
„Благодаря на ABLE Mentor за топлото отношение и възможността, която ми дадохте да работя над себе си“, отбеляза във финалното си представяне Ния Йонкова от Велико Търново. Заедно с менторката си Мария Илиева Ния даде старт на подкаста Let`s talk about.
Най-ценното за мен от програмата беше, че се предизвиках и започнах работа по нещо, което не бих захванал никога, каза Алекс Христов от София,
който заедно с ментора си работи по създаването на фирма за осветителни тела Lamp4You и вече дори осъществи първа продажба. „Благодаря най-вече на моя ментор, който беше до мен през целия път и се надявам да бъде още до мен, защото Lamp4You тепърва започва да се разраства“, споделя той.
„От програмата си тръгвам не просто с ментор, а с приятел, с когото извървяхме дълъг път“,
призна Лора Велкова от София. Подкрепена от Александра Сярова и с надежда така да помогне и на други младежи, осмелили се да откриват себе си, Лора реши да опише пътя на личното си развитие в книга с име „Цъфтеж“.
„Открих, че най-трудното е да се накараш да започнеш, а след това е много по-лесно“,
каза Никола Максимов от Габрово. Сред „откритията“ му са ключовото значение на постоянството, силата на малките, но редовни стъпки, че да имаш 20 приоритета означава, че нямаш никакви приоритети. „Освен всичко това открих и моя ментор Ирена Цанкова с която много си паснахме, мотивираше ме и вярваше в мен“, сподели още Никола.
Вече не ме спохожда обичайното притеснение и ми е по-лесно да се запознавам с нови хора, разказа и Крум Царибашев от София. С подкрепата на менторката си Даяна Дамянова той разви много нови умения и откри, че те му отключват нови и интересни възможности.
„Изключително много се радвам, че се записах в тази програма. Беше супер неочаквано и се убедих, че неочакваните неща са най-сладки“, призна Дарина Джеджева от Бургас. Заедно с ментора си Герго Гергов тя разработи план за зелена стая на открито в двора на училището си. В рамките на проекта й се наложи да общува с много хора, на различни позиции, и призна, че е било тръпка да ги убеждава в идеята си. Откри и че не всички са така ентусиазирани, както е тя. Но най-ценното, което научи, е, че колкото и да е трудно всяко начало, след това става реалност, стига да поискаме.
„Забелязвам, че съм станала малко по-уверена от преди, и неща, които дори не си бях помислила да правя, сега започвам и приключвам с решителност.
Станала съм малко по-организирана и по-ясно поставям целите си. Научих се да вярвам в себе си“, сподели Мария Гурбешлиева от Панагюрище. Тя е увлечена от приложната лингвистика и с помощта на менторката си Цветомила Михайлова създаде сайтът The hidden world, в който разказва за „тайните“ на езика.
„Много съм благодарна, че не се чувствах като в училище и атмосферата на обученията беше много приятелска“, разказа Виолета Стоянова от Каварна.
От няколко месеца има идея за пространство за меломани в социалните мрежи, но така и не я подхваща преди да се запише в ABLE Mentor. С помощта на менторката си Ивана Димитрова Виолета създава Musicmatch. „Чрез проекта открих много нова музика, много приятни хора, докоснах се до това да съм част от общност в социална мрежа, да създавам съдържание, да съм креативна“, сподели тя.
„И макар да не успяхме с всички задачи, с помощта на менторката ми Дора се справихме с първите и най-трудни стъпки към себеприемането и за мен това е голям успех“, призна Пламен Миленков от София, който искаше да разбере дали ще бъде добър учител по история.
„Записах се в програмата, защото осъзнах, че липсата на увереност ме ограничава и това ще ми попречи да стана учител“, сподели той. „Програмата ме научи да вярвам повече в себе си, да се захващам с работата веднага щом мога, да не оставям нещата за утре и да се изправям пред трудностите с увереност“, разказа той. След представянето му на финалното събитие менторката му го изненада със снимка на нейни ученици, които го канят да изнесе първия си урок пред тях.
За победата над страховете си разказа и Айлин Хаджийска от София, която заедно с менторката си Миролюба Бенатова работи по темата за фалшивите новини. Айлин организира среща на съучениците си с журналиста и водещ Николаос Цитиридис.
„Имах трудност да се изправя не пред непознати хора, а пред своята аудитория. Благодарение на ABLE Mentor аз преборих своя страх, изправих се, и всъщност не беше толкова страшно“, призна тя.
„Най-любимата част от участието ми в програмата бяха ежеседмичните онлайн срещи с Ралица, в които получавах безценни съвети, информация, насоки, подкрепа и позитивизъм. Превърнахме амбициозните ми цели в по-постижими“, разказа Нурай Салим от Тервел. С подкрепата на менторката си Ралица Дъбова той създава YouTube канал за уроци за K-pop танци. „Има много неща, които ще останат с мен от участието ми в тази програма – полезните обучения, срещите с невероятни хора и получените ресурси. Но може би най-ценното за мен е връзката, която изградихме с моя ментор“, споделя Нурай.
В сърцата на екипа ни пък оставате всички вие, смели вдъхновители, които приехте предизвикателството и ни направихте свидетели на срещата с вашата увереност. Зареждаме се с вашите усмивки и потегляме към лятото в очакване на новите ви открития.
текст: Екатерина Панова